23 czerwca 2026

Ładniutka - Cieplice

W północno-wschodniej części Podkarpacia, w gminie Adamówka, leżą Cieplice – miejscowość o bogatej historii związanej z kulturą polską i ukraińską. Najcenniejszym zabytkiem wsi jest dawna greckokatolicka cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która do dziś dominuje w krajobrazie miejscowości i przypomina o wielokulturowej przeszłości regionu.


Cieplice przez wieki należały do obszaru pogranicza polsko-ruskiego. Jeszcze przed II wojną światową miejscowość była zamieszkana głównie przez ludność ukraińską wyznania greckokatolickiego, obok której żyli Polacy i niewielka społeczność żydowska. Według danych z 1939 roku wieś liczyła ponad 3600 mieszkańców, z czego większość stanowili Ukraińcy. Po wojnie sytuacja demograficzna uległa radykalnej zmianie. Wysiedlenia ludności ukraińskiej oraz akcje przesiedleńcze z lat 1945–1947 doprowadziły do zaniku dawnej społeczności greckokatolickiej. Świątynia, która była centrum życia religijnego wsi, przeszła w użytkowanie Kościoła rzymskokatolickiego.


Obecna cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została wzniesiona w 1904 roku. Powstała na miejscu starszej drewnianej świątyni z 1681 roku, zachowując to samo wezwanie. Była cerkwią parafialną należącą do dekanatu jarosławskiego i stanowiła ważny ośrodek życia religijnego miejscowej ludności greckokatolickiej. Po II wojnie światowej budynek został zaadaptowany na kościół rzymskokatolicki i obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Dzięki temu świątynia uniknęła losu wielu opuszczonych cerkwi regionu i zachowała się w dobrym stanie.


Cerkiew w Cieplicach jest murowaną budowlą reprezentującą styl ukraiński narodowy, popularny na przełomie XIX i XX wieku. Styl ten łączył tradycje architektury wschodniosłowiańskiej z nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi tamtej epoki. W przeciwieństwie do wielu drewnianych cerkwi Podkarpacia budynek wykonano z cegły i otynkowano, co nadawało mu bardziej monumentalny charakter. Bryła świątyni została ukształtowana na planie zbliżonym do krzyża, z wyraźnie zaznaczonym prezbiterium i nawą główną. Elementy kopułowe nawiązują do tradycji cerkiewnej architektury bizantyjsko-ruskiej, podkreślając wschodni charakter budowli. Fasady ozdobiono detalem architektonicznym typowym dla cerkwi z początku XX wieku, z rytmicznie rozmieszczonymi oknami i profilowanymi gzymsami. Mimo znacznych rozmiarów budowla zachowuje lekką, strzelistą sylwetkę dobrze wpisującą się w krajobraz dawnej wsi pogranicza.


Choć świątynia została przystosowana do liturgii rzymskokatolickiej, w jej wnętrzu wciąż można odnaleźć elementy przypominające o pierwotnym przeznaczeniu. Układ przestrzeni oraz część detali architektonicznych zachowały cerkiewny charakter budowli. 


Dziś dawna cerkiew jest nie tylko miejscem kultu, ale także ważnym świadectwem historii regionu. Łączy pamięć o dawnej społeczności greckokatolickiej z współczesnym życiem religijnym mieszkańców Cieplic.


Do poczytania!

18 czerwca 2026

Partyzancka bitwa z NKWD - Kuryłówka

Położona w północnej części województwa podkarpackiego Kuryłówka kojarzy się dziś przede wszystkim z malowniczymi terenami doliny Sanu i rozległymi kompleksami leśnymi dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jednak historia tej miejscowości jest znacznie bogatsza. Przez stulecia spotykały się tutaj wpływy kultury polskiej i ruskiej, czego najcenniejszym świadectwem pozostaje dawna greckokatolicka cerkiew św. Paraskewii – jedna z najbardziej okazałych świątyń wschodniego obrządku w tej części Podkarpacia.



Kuryłówka należy do najstarszych miejscowości regionu leżajskiego. Osadnictwo na tych terenach rozwijało się już we wczesnym średniowieczu, a okolice obecnej gminy były ważnym obszarem pogranicza polsko-ruskiego. Przez wieki mieszkańcy utrzymywali się głównie z rolnictwa, leśnictwa oraz handlu prowadzonego wzdłuż szlaków biegnących doliną Sanu. W XIX wieku Kuryłówka znajdowała się na styku różnych tradycji religijnych i narodowych. Obok ludności rzymskokatolickiej żyli tutaj wierni obrządku greckokatolickiego, dla których miejscowa cerkiew była centrum życia religijnego i społecznego. Właśnie w tym okresie wieś przeżywała dynamiczny rozwój, czego symbolem stała się budowa nowej, monumentalnej świątyni.



Korzenie parafii sięgają prawdopodobnie XVI wieku. Początkowo funkcjonowała tutaj drewniana cerkiew, która przez wiele pokoleń służyła miejscowym wiernym. Pod koniec XIX wieku uznano jednak, że stara świątynia nie odpowiada już potrzebom rozwijającej się parafii. Zdecydowano więc o budowie nowego, reprezentacyjnego obiektu. Obecną cerkiew wzniesiono w latach 1896–1903 według projektu wybitnego ukraińskiego architekta Wasyl Nahirny, autora około dwustu projektów cerkwi na terenach dawnej Galicji. Inicjatorem budowy był miejscowy proboszcz Tomasz Szumiało. Powstała świątynia należała do najokazalszych cerkwi greckokatolickich w regionie. W 1923 roku wnętrze ozdobiono figuralną polichromią wykonaną pod kierunkiem Pawła Zaporożskiego. Po II wojnie światowej, wskutek zmian demograficznych i wysiedleń ludności ukraińskiej, świątynia została opuszczona. Przez pewien czas pełniła funkcję magazynu gminnej spółdzielni. Dopiero w 1981 roku przekazano ją parafii rzymskokatolickiej, a po przeprowadzeniu remontu zaadaptowano na kościół filialny pw. św. Mikołaja.



Cerkiew w Kuryłówce należy do najciekawszych przykładów tzw. ukraińskiego stylu narodowego w architekturze sakralnej przełomu XIX i XX wieku. Styl ten miał podkreślać odrębność kulturową i religijną społeczności greckokatolickiej, jednocześnie nawiązując do dawnych wzorców architektury bizantyjsko-ruskiej. Budowla została wzniesiona z cegły i otynkowana. Jej monumentalna bryła wyróżnia się na tle zabudowy wsi. Charakterystycznym elementem są rozbudowane kopuły i wieże zwieńczone krzyżami, które nadają świątyni wschodni charakter i sprawiają, że jest ona doskonale widoczna z daleka. Na uwagę zasługuje harmonijna kompozycja bryły. Poszczególne części świątyni zostały starannie wyważone, dzięki czemu budynek zachowuje lekkość mimo swoich znacznych rozmiarów. Elewacje zdobią liczne detale architektoniczne, a całość stanowi przykład wysokiego poziomu sztuki budowlanej przełomu wieków. W skład zespołu cerkiewnego wchodzi również murowana dzwonnica z 1912 roku, usytuowana na północ od świątyni. Razem z cerkwią tworzy ona jeden z najbardziej charakterystycznych zabytkowych zespołów sakralnych w powiecie leżajskim.



Wybuch I wojny światowej w 1914 roku przyniósł mieszkańcom wielkie zniszczenia. Przez Podkarpacie wielokrotnie przetaczał się front rosyjsko-austriacki, a okolice Leżajska znalazły się w strefie działań wojennych. Rekwizycje żywności, przemarsze wojsk oraz epidemie znacząco pogorszyły warunki życia ludności. Wielu mieszkańców zostało powołanych do armii austro-węgierskiej i walczyło na różnych frontach Europy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku Kuryłówka znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego. Okres międzywojenny przyniósł stopniową odbudowę gospodarczą oraz rozwój życia społecznego i religijnego. 

Wrzesień 1939 roku rozpoczął kolejny tragiczny rozdział w historii miejscowości. Po niemieckiej agresji na Polskę region znalazł się pod okupacją niemiecką. W okolicznych lasach działały struktury polskiego podziemia niepodległościowego, a mieszkańcy wspierali partyzantów dostarczając żywność, schronienie i informacje. Szczególnie aktywne były oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Armii Krajowej. Okoliczne lasy stanowiły naturalne zaplecze dla działalności konspiracyjnej. W czasie okupacji wielu mieszkańców angażowało się w ruch oporu, narażając się na represje ze strony niemieckich władz - we wrześniu 1942 r. wieś została spacyfikowana przez oddziały niemieckie, wielu mieszkańców trafiło do obozu koncentracyjnego na Majdanku, skąd już nie wrócili. Wtedy też zlikwidowano miejscową ludność żydowską. Latem 1944 roku Niemcy zostali wyparci przez Armię Czerwoną. Dla wielu mieszkańców nie oznaczało to jednak końca walki. Na miejsce niemieckiego aparatu terroru wkroczyło NKWD, które rozpoczęło aresztowania żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz osób uznawanych za przeciwników nowej, komunistycznej władzy. W odpowiedzi na represje w regionie ponownie zaczęły działać oddziały podziemia antykomunistycznego.



Najbardziej znanym wydarzeniem w historii miejscowości jest Bitwa pod Kuryłówką, która rozegrała się 7 maja 1945 roku, już po formalnym zakończeniu działań wojennych w Europie. Wczesnym rankiem patrol Narodowej Organizacji Wojskowej natknął się w okolicach wsi na oddział NKWD. Wymiana ognia szybko przerodziła się w regularną bitwę. Dowództwo obrony objął major Franciszek Przysiężniak „Ojciec Jan”, jeden z najbardziej znanych dowódców podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie. Do walki włączyły się także oddziały Stanisława Pelczara „Majki” oraz Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”. W ciągu całego dnia żołnierze NKWD trzykrotnie próbowali zdobyć wieś. Wszystkie ataki zostały odparte przez polskich partyzantów. Wieczorem, przewidując nadejście kolejnych sowieckich posiłków, dowódcy NOW podjęli decyzję o wycofaniu oddziałów z Kuryłówki. Według większości źródeł straty NKWD wyniosły około 57 zabitych, natomiast po stronie polskiej poległo siedmiu żołnierzy, a pięciu zostało ciężko rannych. Było to jedno z największych zwycięstw polskiego podziemia nad siłami sowieckimi po zakończeniu II wojny światowej. Następnego dnia do Kuryłówki wkroczyła karna ekspedycja NKWD. Sowieci dokonali brutalnej pacyfikacji miejscowości. Zamordowano ośmiu mieszkańców, spalono znaczną część zabudowy, a wielu ludzi utraciło cały swój dobytek. Część mieszkańców zdołała wcześniej opuścić wieś wraz z wycofującymi się oddziałami podziemia, co prawdopodobnie ograniczyło skalę tragedii.

Bitwa pod Kuryłówką i późniejsza pacyfikacja zajmują szczególne miejsce w pamięci mieszkańców regionu. Dziś wydarzenia te upamiętniają pomniki, tablice pamiątkowe oraz coroczne uroczystości rocznicowe. Nazwa Kuryłówki została także umieszczona na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie jako symbol oporu przeciwko sowieckiemu terrorowi po zakończeniu II wojny światowej.

Do poczytania!