piątek, 28 września 2018

Pod opieką Bogarodzicy - Kłokowice

Są takie miejsca, że trafia tam się tylko przypadkiem. Kątem oka zauważony drogowskaz, wskazujący, jak dotrzeć do jakiegoś zabytku. Tak też było i tym razem. Jadąc od Kalwarii Pacławskiej w stronę Przemyśla, w Aksmanicach znak - do cerkwi. No cóż - trzeba zobaczyć.
Kłokowice to wieś w powiecie przemyskim, w gminie Fredropol. Została założona w 1589 w ziemiach należących do Fredrów (tak, tych Fredrów do Aleksandra Fredry, dramatopisarza, znanego chociażby z "Zemsty"). W "Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego" z 1883 r., można min. przeczytać: rusińskie Kłokowyczi, 19 km na południe od Przemyśla, 4 km na zachód od sądu powiatowego, stacji kolejowej i telegraficznej w Niżankowicach (obecnie Ukraina). Przez środek obszaru płynie (...) potok Górny, dopływ Wiaru.  W dolinie potoku leżą zabudowania wiejskie (cerkiew 259 m.). Właścicielem większości był Al. (Aleksander?) hrabia Krukowiecki. Wg. spisu z 1880 roku w gminie mieszkało 226 mieszkańców, wszyscy wyznania grekokatolickiego. We wsi cerkiew drewniana zbudowana w 1860 r. i szkoła etat. jednoklasowa. 
Parafia z Kłokowic należała do dekanatu niżankowickiego, grekokatolickiej diecezji przemyskiej. 
Jak już zostało wspomniane w opisie ze "Słownika..." cerkiew była budowana w latach 1856 -60 na miejscu starszej, drewnianej cerkwi. W 1903 roku przeszła odnowienie. Zbudowana dla wspólnoty grekokatolickiej, nosiła wezwanie Opieki Bogarodzicy. 
Stojąca obok świątyni drewniana dzwonnica pochodzi z 2 poł. XIX wieku, więc jest nieznacznie młodsza od cerkwi. 
Świątynia po II Wojnie została opuszczona. W 1947 r. przejęła ją parafia rzymskokatolicka z pobliskich Kormanic, raz na jakiś czas przyjeżdżał kapłan, by odprawić Mszę Świętą. W 1958 r. na prośbę miejscowej ludności erygowano tu parafię prawosławną, która istnieje do dziś. Spotkałem się z informacją o zmianie wezwania na św. Annę, z kolei Google Maps podaje św. Olgę. Ważne jest to, że parafia dba o swoją świątynię i przeprowadza konieczne remonty. 
Sama cerkiew to stosunkowo nie duża, dwudzielna budowla, orientowana, o konstrukcji zrębowej, szalowana pionowymi deskami. Dachy kalenicowe, kryte blachą, pomalowaną na uroczy, zielony kolor. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę w kształcie bani. 
Wewnątrz zachowało się wyposażenie, w tym kompletny ikonostas z okresu budowy cerkwi, krzyże procesyjne, świeczniki. W prezbiterium ołtarz z ikoną Pokrow. 

Pozdrawiam i zapraszam zaś!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz