piątek, 14 lipca 2017

Cerkiew zabłąkana - Oparówka

Jakby popatrzeć na mapę cerkwi w południowo- wschodniej Polsce, można zobaczyć prostą regularność - właściwie cerkwie układają się w wielką literę L. W tym obrazie znajduje się jednak pewna plamka - nad Krosnem, w województwie podkarpackim. Osiadła tam grupa, którą nazywano Zamieszańcami. Była to ludność niegóralska, zamieszkująca w sumie 10 wsi na północ od Krosna. Byli pochodzenia mieszanego - polsko- ruskiego. W XV i XVI w. na te tereny przybyli osadnicy ruscy, którzy zasymilowali się z mieszkającymi tu Polakami. Nie była to ludność wołoska. Zamieszańcy byli grupą odrębną, nie związaną z Łemkami, Po przesiedleniach powojennych wsie zajęli polscy osadnicy. Niemalże 90% mieszkańców zostało wywiezione wgłąb ZSRR.  
Jedną z wsi Zamieszańców jest Oparówka. Malutka wioska, zagubiona na Pogórzu Strzyżowskim, jedna z tych miejscowości, do których trzeba zjechać z drogi głównej, a potem jeszcze raz zjechać w wąską drogę między drzewami. Cerkiew stoi w centralnej części wsi, zaraz za zakrętem pod kątem prostym. Znajduje się na niewysokim wzniesieniu, w otoczeniu starodrzewia. Obecnie pełni zadania kościoła filialnego. 
Murowana cerkiew grekokatolicka p.w. Narodzenia Bogarodzicy powstała w 1912 r. Została zbudowana na miejscu starszej, drewnianej, która pochodziła z 1700 r. Jest to budowla orientowana, na planie krzyża, w ukraińskim stylu narodowym. Na przecięciu ramion krzyża kopuła wsparta na tamburze ośmiobocznym.

Prezbiterium zamknięte ścianą prostą. Od strony zachodniej znajduje się drewniana wieża - dzwonnica.


Wnętrze ozdobione polichromią, która po niedawnej renowacji, wygląda przepięknie:



Ale przygotowując ten wpis, dowiedziałem się, że w cerkwi zachował się też ikonostas - nietypowy, bo z tylko jednymi drzwiami diakońskimi, po prawej od wrót carskich. Przypuszczam, że w czasie moich odwiedzin, ikonostas po prostu nie zdążył jeszcze wrócić z renowacji. Wniosek bierze się z tego, że widoczni na jednym ze zdjęć ludzie ustawiali ołtarze boczne.
Wnętrze kopuły jest pięknie zdobione:

Na żaglach kopuły znajdują się ikony ewangelistów z ich symbolami:
Św. Mateusz - anioł

Św. Marek - lew
Św. Łukasz - wół
Św. Jan - orzeł
Na zakończenie jeszcze ściana ołtarzowa:
I chór muzyczny:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz