Opisując typy cerkwi, wspomniałem o cerkwiach bezstylowych, latynizujących. Były to cerkwie budowane w taki sposób, że nie dało się na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy to kościół, czy cerkiew. Dla mnie takim zaskoczeniem był kościół w Króliku Polskim.
Historię tej miejscowości opisałem pokrótce w opisie ruin z Królika Wołoskiego. Parafia rzymskokatolicka powstała w 1460 r. W czasach reformacji, istniejący wówczas kościół został zamieniony na zbór kalwiński, później ariański. W 1624 r. wieś zniszczył najazd tatarski. W 1647 r. wybudowano kościół i zakrystię. W 1657 r., w czasie potopu szwedzkiego wieś została spustoszona przez wojska Jerzego II Rakoczego, węgierskiego sojusznika Szwecji. Kolejną katastrofą było zniszczenie wsi w 1677 r. przez tołhajów - karpackich rozbójników.
W 1754 r. konsekrowano nową świątynię, wybudowaną z fundacji Wacława Hieronima Sierakowskiego, biskupa przemyskiego. W trakcie budowy wykorzystano istniejącą murowaną zakrystię ze starszego kościoła, oraz materiał budowlany, pochodzący z rozbiórki wcześniejszej świątyni.
A wieś dalej przechodziła swoje - w latach 1768-72 toczyły się w tych rejonach walki konfederatów barskich. W 1847 r. przeszła epidemia cholery. W czasie I wojny toczyły się walki Rosjan z Austriakami. W czasie II wojny wieś była kilkukrotnie pacyfikowana przez Niemców, już 9 września 1939 r. rozstrzelano 4 Polaków. W listopadzie i grudniu 1942 r. rozstrzelano w sumie 18 mieszkańców wsi, część wywieziono do obozów koncentracyjnych. Pod kościołem rozstrzelano 12 partyzantów, w pobliskim lesie znajduje się zbiorowa mogiła z 100 ofiar. Koniec roku 1944 to operacja dukielska, która przyniosła kolejne zniszczenia, w tym uszkodzenie kościoła, którego remont trwał do 1950 r.
Kościół jest drewniany, o konstrukcji zrębowej, z murowaną zakrystią. Niewysoka wieża jest lekko odsunięta od bryły nawy i połączona przejściem. Dach dwukalenicowy, pod nim profilowany gzyms. Wieża nakryta dachem namiotowym z pseudolatarnią. Ściany części drewnianej szalowane gontem.
Wewnątrz stropy płaskie, z fasetą, w zakrystii sklepienie żaglowe. Wyposażenie późnobarokowe, w ołtarzu otaczany kultem obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z I poł. XVIII w.
Obecnie kościół nie jest już wykorzystywany - obok, wybudowano taki betonowy domek:
I nie, to nie jest plebania - jak tam byłem trwała już wieczorna Msza Święta.
Pozdrawiam, zapraszam zaś!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz