Zabawne bywa to, jak różne hobby potrafią się ze sobą krzyżować i przeplatać. Poza zainteresowaniami jak widać na większości wpisów na tym blogu, też ciekawi mnie kolej - drogi żelazne. W tym koleje wąskotorowe. No i pewnego roku, w ramach wakacji postanowiłem prześledzić przebieg kolejki Dynów - Przeworsk. Jest to linia wąskotorowa z najdłuższym w Europie tunelem kolejowym na tego typu trasie. Tym sposobem trafiłem do malutkiej Tarnawki, gdzie już z daleka można dostrzec kopuły cerkwi.
Tarnawka to dawna prywatna wieś szlachecka, położona niegdyś w kluczu Kańczuga, który należał do Lubomirskich. W 1672 r. wybudowano tu drewnianą cerkiew parafialną, którą w 20-leciu międzywojennym postanowiono zastąpić nową, tym razem murowaną świątynią. Projekt powstał w 1929 r., w pracowni Jewhena Nahirnego, syna Wasyla Nahirnego, którego uznaje się za twórcę ukraińskiego stylu narodowego. Jako że syn poszedł w ślady ojca, to w takim też stylu została zaprojektowana nowa świątynia dla Tarnawki.
Cerkiew, pod wezwaniem św. Michała Archanioła (Archistratega), zastała wybudowana w latach 1934-39, dla parafii grekokatolickiej, jednak jej wykończenie, to już lata powojenne i dzieło nowopowstałej parafii rzymskokatolickiej. Stąd też tytuł dzisiejszego wpisu - samą budowę ledwo zdążono ukończyć przed II wojną światową. Jest to jedna z ostatnich cerkwi grekokatolickich powstałych na terenach Polski przed wysiedleniami. Świątynia powstała po drugiej stronie drogi, naprzeciwko dawnej cerkwi, której niestety już nie ma - spłonęła w 1963 r.
Murowana świątynia powstała na planie krzyża łacińskiego, jednonawowa, z prezbiterium zamkniętym półkoliście (od zewnątrz trójbocznie). Na przecięciu transeptu z nawą umieszczono kopułę na tamburze, na końcu ramion transeptu znajdują się półkoliste absydy. Nawa otoczona jest od zewnątrz podcieniami, wspartymi na arkadach, przy czym ta wejściowa jest nieco wyższa.
Centralna kopuła, posadowiona na 8 bocznym bębnie (tamburze), w którym są 4 okna i 4 blendy, zwieńczona jest cebulastym hełmem z latarnią. Nad nawą i nad prezbiterium znajdują się mniejsze, ośmioboczne wieże, także kryte cebulastymi wieżami z latarniami. Wszystkie dachy są kryte blachą, ściany są bardzo proste, bez ozdób, tynkowane na biało. Od frontu fasada zwieńczona jest gładkim trójkątnym szczytem.
Obok świątyni znajduje się parawanowa dzwonnica, ze środkową arkadą wyższą niż boczne. Styl dzwonnicy komponuje się ze stylem świątyni.
Jak już wspomniałem, budowla została wykończona już po wojnie (bo zakończono prace w 1953 r.), gdy w Tarnawce została erygowana parafia rzymskokatolicka. Obecnie nosi wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i pełni funkcję kościoła parafialnego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz