13 marca 2025

Biedniutka - Dobkowice

Są takie miejsca, że po jakimś czasie trudno sobie przypomnieć, jak tam trafiłem. No tak, zdjęcia mam, współrzędne GPS się zgadzają, ale mapa pokazuje wręcz środek niczego. Ok, dobra, środek wsi. Ale nie po drodze do czegoś innego, co by mogło sugerować, że trafiłem tam przez przypadek, jadąc w inne miejsce. A jednak, jak już się robi podsumowanie, to sporo jest takich miejsc.


No i jednym z takich miejsc jest dawna cerkiew grekokatolicka w Dobkowicach. Gdzie to w ogóle jest? Województwo podkarpackie, powiat jarosławski. Tuż przy autostradzie, mniej więcej na wysokości połowy trasy pomiędzy węzłami Jarosław a Przemyśl. 


Pierwsza informacja o wsi, nazywającej się wówczas Dobkowycze, pochodzi z 1361 r., gdy król Kazimierz Wielki potwierdził nadanie miejscowości Matwiejowi Kaldofowiczowi przez Lwa I Halickiego, księcia ruskiego. Kolejna pochodzi z 1620 r., gdy Marcin Oraczewski, właściciel wsi dołączył ją do parafii w Łowcach. Sama nazwa pochodzi od lasu dębowego, niegdyś rosnącego w tym miejscu.


Mapy cesarstwa habsburskiego, wykonane w latach 1763- 1787 zaznaczają obecność cerkwi we wsi. Obecna świątynia powstała w 1919 r. niosąc wezwanie św. Jana Chrzciciela. Była to cerkiew filialna dla parafii w Boratynie. W 1937 r. została wyremontowana. Budowla prosta, konstrukcji zrębowej, orientowana. Budowla na planie prostokąta, z trójbocznym zamknięciem prezbiterium. Ściany oszalowano pionowymi deskami. Kryta dachem jednokalenicowym, pierwotnie z kopułą nad nawą. Przy północnej ścianie wybudowano obszerną zakrystię. 


Po 1947 r. cerkiewka stała się kościołem parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1970 r. pożar zniszczył dach i kopułę - ślady pożaru można zobaczyć wewnątrz. Kopuły już nie odbudowano, w jej miejscu ustawiono wieżyczkę na sygnaturkę. Prawdopodobnie też wtedy (ale nie mam pewności, czy nie wcześniej) od południa dobudowano salkę katechetyczną. 


Od 1992 r., po wybudowaniu nowego kościoła we wsi, stary przez pewien czas pełnił funkcję magazynu, obecnie stoi opuszczony. Wewnątrz nie zachował się żaden element wyposażenia cerkiewnego, zdjęcia z 2017 r. pokazują, że wewnątrz stoi stary konny karawan. Sama budowla jest tak zniekształcona kolejnymi przebudowami, że trudno w niej rozpoznać cerkiew.


Do poczytania!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz