piątek, 23 listopada 2018

Filialna - Stubienko

Odwiedzając kolejne świątynie niegdyś grekokatolickie, zadziwia mnie dawna struktura parafialna. Niemalże każda wieś miała swoją cerkiew, ale nie każda wieś stanowiła siedzibę parafii. Istniała sieć parafii, a niemalże każda z nich miała też swoje filie. Tego typu rozwiązanie zapewniało dostępność ludności do miejsca modlitwy - nie musieli jechać do świątyni, która często była oddalona o kilka, kilkanaście kilometrów. A warto pamiętać, że mówimy o okresie przed II Wojną Światową - bez samochodów, bez komunikacji publicznej. Zdecydowanie łatwiej było przywieźć kapłana, niż do niego jechać. 

Jedną z takich cerkwi filialnych jest ta w Stubienku. Niegdyś stanowiła filię parafii w pobliskim Stubnie. Co ciekawe - cerkiew w Stubnie nie istnieje. Murowana świątynia, pochodząca z 1898 r. została zburzona w latach 50 XX wieku. Filialna, mimo, że wykonana z mniej trwałego materiału, jakim jest drewno, istnieje do dziś. 

Żeby dostać się do Stubienka, trzeba jadąc od Radymna w kierunku przejścia granicznego w Korczowej, skręcić w lokalną drogę do Stubna, stamtąd dalej do Stubienka. Na pierwszy rzut oka świątynia nie wygląda jak cerkiew - o taki zwykły, drewniany kościółek. 

Cerkiew powstała w 1849 r. na miejscu wcześniejszej. Otrzymała wezwanie Narodzenia Bogarodzicy. Pierwotnie był to budynek dwudzielny, ale w latach 90 XIX wieku został rozbudowany o babiniec. W tym samym czasie wnętrze zostało pokryte polichromią iluzjonistyczną. Malowidła ze scenami figuralnymi i dekoracją ornamentalną pokrywają strop i ściany wewnątrz. 

W 1900 r. cerkiew wzbogaciła się o nowy ikonostas, autorstwa Józefa Sydorowicza. Ikonostas ten obecnie znajduje się w wyposażeniu współcześnie wybudowanej cerkwi grekokatolickiej w Mokrem. 

Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w 1947 r., świątynię przekazano Kościołowi Rzymskokatolickiemu, lecz nie była używana do celów kultowych. W latach 60 XX wieku przez pewien czas była magazynem ziarna, potem stała opuszczona i zamknięta. Od 1973 r. pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to filia parafii w Stubnie. 
Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, oszalowana pionowymi deskami. Nawa jest nieco wyższa od sanktuarium i babińca. Dachy kryte blachą, nad babińcem i nawą dwuspadowe, nad sanktuarium pięciopołaciowy. Na kalenicy nawy mała wieżyczka na sygnaturkę. 
Obok świątyni stoi dzwonnica, będąca rówieśniczką cerkwi. Ma ciekawą konstrukcję z pseudoizbicą, z otwartą galerią słupową. 

Do poczytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz