niedziela, 22 maja 2016

Najstarszy meczet w Polsce - Kruszyniany

Czy nie jest zaskakującym fakt, że najstarszy meczet w Polsce powstał przed 1717 rokiem? Skąd tak w ogóle muzułmanie w Polsce tak dawno temu? 
Tatarzy osiedlali się na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego już w XIV wieku. Byli to często uchodźcy ze Złotej Ordy i z Krymu. Zobowiązani do służby wojskowej, Tatarzy walczyli po stronie polskiej w czasie wojen z Krzyżakami. Wraz ze starszyzną przenosili się też biedniejsi, zajmujący się rolnictwem lub mieszkający w miastach. W XVI wieku, na terenach Rzeczpospolitej mieszkało około 4 tysiące Tatarów. 
Wieś Kruszyniany została nadana przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom, którzy wzięli udział w wojnie przeciwko Turcji, po stronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Społeczność Tatarska wybudowała meczet, wspomniany w dokumentach w 1717 roku. Na przełomie XVIII i XIX wieku powstał obecnie istniejący meczet.
 W 1846 roku przeszedł remont, którego data została zapisana na kamieniu w fundamencie wejścia dla kobiet. Otóż trzeba wiedzieć, że do meczetu kobiety i mężczyźni wchodzą osobno. Kobiety, stoją z tyłu, na powyższym zdjęciu widać wejście dla nich. Część przednia, do której wchodzi się z boku, jest tylko dla mężczyzn i to w tej części odbywa się główna część modlitwy. To tam znajdują się najważniejsze miejsca w meczecie, tam stoi imam podczas nabożeństwa.
A tu na powyższym zdjęciu widać wejście dla mężczyzn. 
Meczet w Kruszynianach wygląd jak zwykły wiejski kościół. Przewodnik twierdził, że było to spowodowane tym, że miejscowi muzułmanie zamówili budowę meczetu u mieszkających po sąsiedzku majstrów. Ci zapytali: Ale co to jest meczet? Gdy usłyszeli: Nasza świątynia, to wybudowali tak jak umieli - jak kościół, na planie prostokąta, z dwiema wieżami na froncie. Całość pomalowana jest na kolor zielony - kolor islamu.
 Wnętrze przedzielone jest drewnianym przepierzeniem, w którym wykonano otwór, zasłonięty białą firaną.
Wnętrze udekorowane jest dywanami na podłogach i muhirami - ozdobnymi cytatami z Koranu rozwieszonymi na ścianie. 


Modlitwa odbywa się w części dla mężczyzn, gdzie znajduje się minbar (kazalnica) z której imam wygłasza mowę. Na zdjęciu poniżej widać właśnie minbar oraz przewodnika.

W czasie modlitwy, która odbywa się w języku arabskim, wierni zwracają się w kierunku Mekki - świętego miasta Islamu. Kierunek do Mekki wskazuje mihrab - wnęka w ścianie, skierowana we właściwe miejsce. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć, jak to wygląda.
I jeszcze jedno zdjęcie z zewnątrz:
Do poczytania :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz