niedziela, 22 listopada 2015

Najlepiej ułożona sterta drewna w Polsce (a nawet na świecie) - Gliwice

W XVII wieku, pewien francuski szlachcic mając przenocować w jakimś polskim szlacheckim dworze, powiedział, że bardzo się obawia spać w dobrze ułożonej stercie drewna - stąd pomysł na tytuł dzisiejszej notatki :) 
Radiostacja gliwicka - bo o niej dziś mowa, to najwyższa drewniana konstrukcja świata - ma 111 metrów wysokości. 
Powstała w 1935 r. w niemieckim wówczas Gleiwitz. Zbudowano ją z zaimpregnowanych bali modrzewiowych, łączonych 16000 mosiężnych śrub. W konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa. Na szczyt wieży prowadzi drabinka o 365 szczeblach. 

Wieża wraz z budynkami radiostacji rozpoczęła nadawanie 22 grudnia 1935 r.Służyła przede wszystkim do retransmisji programu z Wrocławia - także na pobliskie ziemie polskie.
Na wyposażeniu radiostacji znajdował się tylko tzw. mikrofon burzowy - jak nadchodziła burza, to obsługa radiostacji powiadamiała słuchaczy o wyłączeniu. 
31 sierpnia 1939 r. radiostacja stała się sceną prowokacji gliwickiej - grupa niemieckich SS-manów przebrana za Polaków napadła na obiekt, ogłaszając zdobycie go. Zanim wycofali się, porzucono przy radiostacji zwłoki min. zamordowanego tam Franciszka Honioka, uczestnika powstań śląskich, znanego obywatela niemieckiego pochodzenia polskiego. Dzień wcześniej porwano go z domu w Łubiach, odurzonego narkotykiem przywieziono go na miejsce, zastrzelono i pozostawiono, wraz z dokumentami potwierdzającymi tożsamość. 
Radiostacja działała do wkroczenia Armii Czerwonej do Gliwic. 25 maja 1945 r. przekazano obiekt Polakom. Od października tegoż roku nadawano stamtąd program z Katowic.W latach 50 XX wieku zagłuszano Wolną Europę, później wykorzystywano wieżę do prób emisji. 
Obecnie cały kompleks jest ogólnodostępnym Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. Wieża zarabia na siebie, jako baza dla około 50 innych anten - telefonicznych, radio taxi, Centrum Ratownictwa w Gliwicach, itd. 

 Do poczytania :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz