Jak już się jedzie od Brzozowa w stronę Sanoka, w pewnym momencie przekracza się symboliczną granicę - z terenów osadnictwa rzymskokatolickiego, wkracza się na tereny, gdzie dawniej przeważało osadnictwo greckokatolickie. Skutkiem tego, takim rzucającym się od razu w oczu jest zmiana architektury świątynnej - kościoły to dawne cerkwie. Jedną z pierwszych wsi, przy wspomnianej trasie, w której niegdyś przeważali grekokatolicy, są Jurowce. Mała wioseczka, położona w Dołach Jasielsko- Sanockich, 4 kilometry od Sanoka. Pędząc od Brzozowa, mniej więcej w połowie wsi zauważyć można 3 kopuły wystające ponad zabudowę.
To dawna cerkiew p.w. św. Jerzego, obecnie kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła.
Cerkiew powstała w 1873 roku, w tzw. ukraińskim stylu narodowym. Poważny remont przeszła w 1924 r., od 1946 roku należy do parafii rzymskokatolickiej.
Świątynia jest orientowana, o konstrukcji zrębowej, trójdzielna, na planie podłużnym. Ściany od zewnątrz szalowane pionowo.
Nad każdą z części - prezbiterium, nawą i babińcem znajdują się ośmioboczne kopuły kryte blachą, posadowione na ośmiobocznych tamburach. Od wewnątrz są tam kopuły pozorne. Po bokach prezbiterium znajduje się zakrystia i kaplica kolatorska. Kolator to najczęściej właściciel dóbr ziemskich na terenie parafii, będący dobroczyńcą kościoła, w zamian mający prawo do pochówku wewnątrz świątyni. Po bokach nawy dwie symetryczne kaplice boczne.
Wnętrze nie posiada charakteru cerkiewnego, brakuje zwłaszcza ikonostasu. Najcenniejszym zabytkiem jest barokowy ołtarz, z ikoną Chrystusa Pantokratora i Chrystusa na Krzyżu. Większość wyposażenia jest współczesna.
Obok świątyni stoi murowana dzwonnica parawanowa, pochodząca z 1905 roku.
Do poczytania :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz