piątek, 24 czerwca 2016

Ale o co chodzi - część 2

Korzystając z okazji, że dziś jest piątek, to będzie wpis o krzyżu. Większość - jak nie wszyscy - czytelnicy tego bloga jest wyznania rzymskokatolickiego. Jak wygląda krzyż - wiadomo. Pionowa belka, w mniej więcej 1/3 wysokości od góry belka pozioma. Czasem dzieci zapytają, dlaczego nad figurką Pana Jezusa na krzyży jest napis INRI. Są to inicjały łacińskiego napisu - Iesous Nazerionios Rex Iudeorum. Jezus Nazarejczyk Król Żydowski. Tej treści napis nakazał Piłat napisać na desce (Titulus Cruci), będącej opisem winy skazańca. Według Ewangelii napis był w 3 językach - łacińskim, greckim i hebrajskim. 

Krzyż, który możemy spotkać przy cerkwi prawosławnej lub greckokatolickiej jest inny. Po pierwsze, jest to krzyż ośmioramienny - z trzema belkami poprzecznymi. Pierwsza od góry przypomina tabliczkę z opisem winy. W przypadku cerkwi są to inicjały INCI, które oznaczają to samo, co w naszych krzyżach. Belka środkowa to patibulum. Belka, którą niósł skazaniec na miejsce egzekucji, do niej przybijano ręce skazanego. Belka najniższa reprezentuje podpórkę, do której zostały przybite stopy skazańca. Jeden z końców (po prawej Jezusa) jest uniesiony, drugi koniec jest skierowany w dół. To przypomnienie dwóch łotrów, ukrzyżowanych po prawej i lewej Jezusa. Jeden z nich, któremu tradycja nadała miano Dobrego Łotra i imię Dyzmasa, dzięki swemu nawróceniu miał uzyskać niebo - Jeszcze dziś będziesz ze mną w raju, drugi z nich =, szydząc z Jezusa skazał się na potępienie. 

Co do skrzywienia belki, to słyszałem też inne wytłumaczenie. Otóż gdy krzyżowano Jezusa, przybito obie stopy jednym gwoździem. Żeby to było możliwe, konieczne było wywichnięcie nogi ze stawu biodrowego. Jest to widoczne na całunie turyńskim, gdzie jedna z nóg Jezusa wygląda na dłuższą od długiej. Kościół wschodni, który miał do czynienia z całunem dużo wcześniej niż zachodni, mógł to uznać tworząc kanoniczny kształt krzyża. 
Niekiedy pod krzyżem można zobaczyć czaszkę. To głowa Adama, który według Apokryfów został pochowany u podnóża Góry Kalwarii - tej samej, na której ukrzyżowano Jezusa. Kropla krwi Jezusa, spływająca z krzyża, przywraca Adamowi, całej ludzkości życie.
W przypadku sceny ukrzyżowania, która jest umieszczana na szczycie ikonostasu, bardzo często po bokach krzyża znajdują się wizerunki Bogarodzicy i św. Jana.
Często w krzyżach, zwłaszcza umieszczanych na szczytach bani możemy zobaczyć narzędzia męki Pana Jezusa - włócznię, która przebiła bok i gąbkę z octem, którą podał Jezusowi rzymski żołnierz.
U podnóża krzyża często znajduje się półksiężyc. Nie jest to znak zwycięstwa Chrystusa nad islamem. Jest to symbol starszy od islamu. Jednym znaczeniem półksiężyca jest kielich eucharystyczny, drugim jest nawiązanie do Maryi, niewiasty obleczonej w słońce i księżyc pod jej stopami. Księżyc jest symbolem nocy, noc, związana z ciemnością jest symbolem zła - krzyż Jezusa zwycięża zło.

Pozdrawiam, ciąg dalszy nastąpi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz